Sviečkový graf

Sviečkový graf
Aktualizované Jún 12, 2023

V tomto článku sa pozrieme bližšie nato čo je to cenový graf, ukážeme si najznámejšie typy grafov s ktorými sa určite stretne pri obchodovaní a bližšie sa pozrieme na najpoužívanejší typ grafu ktorým je sviečkový graf a vysvetlime si z čoho sa skladá a ako sa tvorí.

Obsah

Čo je to cenový graf

Cenové grafy sú grafy, ktoré ukazujú, ako ceny kolísali počas určitého obdobia.

Graf zobrazuje cenu na osi y (vertikálne) a čas na osi x (horizontálne). Ceny sú zobrazené na osi x zľava doprava, pričom novšie údaje sú zobrazené úplne vpravo v grafe.

Sledovaním údajov o cenách za určité obdobie sa tvoria grafy, ktoré obchodníkom pomáhajú predpovedať budúci vývoj akýchkoľvek inštrumentov vrátane akcií, dlhopisov, komodít a ďalších.

Hoci väčšina obchodníkov používa grafy pri technickej analýze, ich použitie sa neobmedzuje len naňu. Keďže grafy zobrazujú pohyb ceny v čase a ľahko čitateľnom formáte, môžu byť užitočné aj pri fundamentálnej analýze.

Grafický historický záznam umožňuje vidieť, ako sa daný inštrument (napríklad akcia) obchodoval v priebehu času vo vzťahu ku kľúčovým udalostiam, čo umožňuje jednoducho porovnať jeho súčasnú výkonnosť s minulými trendmi.

Mohlo by Vás zaujímať: Technická analýza & Fundamentálna analýza

Čo je to sviečka

Pred tým ako sa si vysvetlíme čo je to sviečkový graf je potrebné porozumieť tomu čo sú to sviečky z ktorých sa sviečkový graf skladá.

Sviečky sú typom cenového grafu, ktorý zobrazuje niekoľko údajov o konkrétnom inštrumente v čase.  Medzi tieto údaje patrí:

  • Najvyššia cena (High)
  • Najnižšia cena (Low)
  • Otváracia cena (Open)
  • Zatváracia cena (Close)
Telo sviečky
Telo sviečky

Časť, ktorá je široká, sa nazýva „pravé telo“ A investorom hovorí, či bola zatváracia cena vyššia alebo nižšia ako pri otvorení (čierna/červená znamená nižšia; biela/zelená znamená vyššia).

Časti sviečky

Sviečka sa skladá z 2 častý, ktorými sú Telo sviečky (real body) a Tieň / Chvost (shadow /wick).

Telo sviečky

Telo sviečky je široká časť medzi otváracou a zatváracou cenou za určité časové obdobie. Ak je napríklad otváracia cena nižšia ako zatváracia cena, potom je táto konkrétna sviečka spravidla zelená alebo biela. 

Na druhej strane, ak je to naopak – zatváracia cena je nižšia ako otváracia -, potom bude uvedená sviečka červená alebo čierna.

Tieň sviečky

Tiene sviečky znázorňujú najvyššie a najnižšie ceny počas daného obchodného dňa. Ak je napríklad na klesajúcej sviečke krátky horný tieň, znamená to, že otváracia cena bola v ten deň blízko najvyššej hodnoty.

Ak vidíte krátky horný tieň na vrchole stúpajúcej sviečky, naznačuje to, že zatváracia cena bola blízko najvyššieho bodu dňa. Spôsob, akým tieto štyri prvky navzájom súvisia – open, high, low a close – určuje, ako bude denná sviečka vyzerať. Telá môžu byť dlhé alebo krátke a čierne alebo biele, zatiaľ čo tiene môžu byť tiež dlhé alebo krátke.“

Mohlo by Vás zaujímať: Obchodovanie na burze

Čo je to sviečkový graf

Viac ako 100 rokov pred tým ako obchodníci na západe vytvorili bodové a stĺpcové grafy, vytvorili japonskí obchodníci sviečkové grafy, aby mohli mapovať výkyvy cien ryže. V roku 1700 si Japonec Homma uvedomil, že cenu neovplyvňuje len ponuka a dopyt, ale aj emócie obchodníkov.

Sviečky tieto emócie znázorňujú zobrazením veľkosti cenových pohybov rôznymi farbami. Na základe pravidelne sa vyskytujúcich vzorov môžu obchodníci pomocou sviečok predpovedať krátkodobé smerovanie cien a podľa toho prijímať obchodné rozhodnutia.

Na sviečkovom grafe symbolizuje každá sviečka určité časové obdobie. Napríklad na hodinovom cenovom grafe predstavuje každá sviečka jednu hodinu.

Hlavnou výhodou sviečkového grafu je, že ako prvé zobrazuje najvyššie a najnižšie trhové ceny a zároveň jasne ukazuje otváracie a zatváracie ceny. To umožňuje obchodníkom vizualizovať trhové trendy – napríklad oblasti supportov a rezistencií – pomocou jedinej čiary, namiesto toho, aby museli analyzovať viacero stĺpcov na grafe ako pri čiarovom / stĺpcovom grafe.

Sviečkový graf
Sviečkový graf

Aké ďalšie druhy grafov poznáme

Pri obchodovaní si môžeme okrem sviečkového grafu zvoliť aj z množstva ďalších grafov. Aj keď sviečkový graf je najpoužívanejší a pravdepodobne ho budete používať najčastejšie poďme sa pozrieť aké ďalšie možnosti máte na výber.

Stĺpcový graf

Stĺpcové grafy zobrazujú rovnaké informácie ako sviečkové grafy, len inak. Sviečkové grafy sú vizuálne prehľadnejšie, vďaka farebnému rozlíšeniu tiel, ktoré lepšie znázorňujú rozdiel medzi otváracími a zatváracími cenami.

Stĺpcový graf
Stĺpcový graf

Čiarový graf

Čiarový graf spája sériu dátových bodov so súvislou čiarou, ktorá predstavuje historický vývoj ceny aktíva. Čiarové grafy sú najzakladanejším typom grafu používaným vo financiách a zvyčajne zobrazujú len záverečnú cenu určitého inštrumentu v čase. Hoci čiarové grafy možno použiť pre akýkoľvek časový rámec, najčastejšie sa v tomto type grafu znázorňujú denné zmeny.

Čiarový graf
Čiarový graf

Renko

Graf Renko je typ grafu, ktorý používa pohyby cien, a nie štandardizované časové intervaly ako väčšina ostatných grafov. Jeho názov pochádza z japonského slova pre tehlu „renga“, pretože vyzerá ako rad tehál.

Nová tehlička sa vytvorí, keď sa cena pohne o určitú hodnotu, a každý blok je umiestnený v 45-stupňovom uhle (nahor alebo nadol) k predchádzajúcemu. Tehlička nahor je zvyčajne bielej alebo zelenej farby, zatiaľ čo tehlička nadol je zvyčajne čiernej alebo červenej farby.

Renko graf
Renko graf

Záver

Teraz už viete aké sú najpoužívanejšie a najznámejšie typy grafov pri obchodovaní. Tiež sme si vysvetlili čo je to sviečka z čoho sa skladá a ako skupina sviečok tvorí najobľúbenejší typ grafu, ktorým je sviečkový graf. Takže ďalšiu časť skladačky na Vašej ceste obchodníka máte za sebou a ako ďalej sa pozrieme nato čo sú to sviečkové patterny.

TradeCamp Akadémia

Nezabudni navštíviť našu akadémiu, kde objavíš výučbové materiály pre všetky úrovne obchodníkov – od úplných začiatočníkov, až po pokročilých a ostrieľaných obchodníkov.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na podpora@tradecamp.sk. Ďakujeme!

Vyhlásenie: Upozorňujeme, že niektoré odkazy na tomto blogu sú súčasťou affiliate marketingového programu. Čo to pre vás znamená? Ak kliknete na jeden z týchto odkazov a následne nakúpite v príslušnom e-shope, naša webová stránka dostane malú províziu. Cena vášho nákupu by zostala nezmenená bez ohľadu na to, či ste použili partnerský odkaz alebo nie. Spolupracujem len so stránkami ktoré sú dôveryhodné, užitočné a sami využívame ich produkty.

Obsah

Odporúčané články

Sviečkové patterny
Trading
Andrej Novák

Sviečkové patterny

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Supporty a rezistencie
Trading
Andrej Novák

Supporty a Rezistencie

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Čo je to GAP
Trading
Andrej Novák

Čo je to GAP

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Nákupný košík