Fundamentálna analýza

Fundamentálna analýza
Aktualizované Jún 12, 2023

V predchádzajúcom článku sme si vysvetlili čo je to technická analýza a ako nám vie byť nápomocná pri našom obchodovaní. Druhým typom analýzy, ktorú poznáme a môžeme využiť je fundamentálna analýza.

Tento typ analýzy sa najčastejšie využíva pri investovaní a obchodovaní na dlhodobí horizont 1 rok a viac. Pri krátkodobom obchodovaní ju moc nevyužijeme, ale je veľmi dôležité vedieť o čo sa jedná a načo si pri krátkodobom obchodovaní dať pozor.

Obsah

Čo je to fundamentálna analýza

Fundamentálna analýza (FA) je spôsob ako zistiť hodnotu cenného papiera na základe ekonomických a finančných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť jeho cenu. Vnútorná hodnota cenného papiera je fundamentálna hodnota investície založená na financiách spoločnosti a aktuálnych trhových podmienkach.

Fundamentálni analytici pri hodnotení cenných papierov skúmajú makroekonomické aj mikroekonomické faktory. Makroekonomické položky zahŕňajú celkový stav ekonomiky a podmienky v odvetví, zatiaľ čo mikroekonomické faktory sa týkajú efektívnosti riadenia v rámci jednej spoločnosti.

Cieľom je zistiť číslo, ktoré môže investor porovnať so súčasnou cenou cenného papiera, aby zistil, či je cenný papier podhodnotený alebo nadhodnotený ostatnými investormi.

Základy fundamentálnej analýzy

Pri vykonávaní fundamentálnej analýzy akéhokoľvek cenného papiera je potrebné zvážiť šesť základných faktorov, ktoré určia jeho vnútornú hodnotu. Tieto ukazovatele sú:

  • Štruktúra a zisk spoločnosti
  • Zisky spoločnosti v priebehu rokov
  • Miera rastu ziskov v časových obdobiach
  • Úroveň zadĺženosti spoločnosti
  • Existujúce opatrenia v oblasti správy a riadenia spoločnosti
  • Miera fluktuácie

Typy fundamentálnej analýzy

Existujú dva hlavné typy fundamentálnej analýzy: kvalitatívna a kvantitatívna

Kvalitatívna analýza berie do úvahy faktory ako sú hodnota značky, rozhodnutia manažmentu, finančná výkonnosť spoločnosti za dané obdobie a iné podobné faktory. Táto analýza je ťažšie pochopiteľná, pretože vychádza z menej konkrétnych faktorov.

Kvantitatívna analýza sa spolieha výlučne na čísla a využíva finančné výkazy spoločnosti na odvodenie ceny akcie na základe pozorovaní. Hoci sa tieto prístupy výrazne líšia, oba sú rovnako dôležité na získanie úplného obrazu o cene akcií spoločnosti.

Prístup zhora nadol sa začína skúmaním makroekonomických faktorov a potom sa zužuje na konkrétnu spoločnosť. Prístup zdola nahor je opačný, najprv sa skúma spoločnosť a až potom sa skúma, ako na ňu vplývajú rôzne ekonomické prvky.

Mohlo by Vás zaujímať: Obchodovanie na burze

Fundamentálna analýza vs. Technická analýza

Na rozdiel od technickej analýzy sa fundamentálna analýza nesnaží predpovedať smer vývoja cien. Namiesto toho skúma historické údaje, ako sú ceny a objemy, aby mohla prijímať informované rozhodnutia.

Technická analýza používa ukazovatele vytvorené z trendových čiar, supporty a rezistencie s cieľom pochopiť a predpovedať, čo cena urobí.

Fundamentálna analýza sa opiera o finančné informácie, ktoré vykazuje spoločnosť, ktorej akcie sa analyzujú. Tieto údaje sa používajú na vytvorenie pomerových ukazovateľov a metrík, ktoré naznačujú, ako sa spoločnosti darí v porovnaní s podobnými spoločnosťami.

Záver

Fundamentálna analýza sa využíva najmä pri obchodoch s dlhodobejším horizontom alebo pri investovaní. Pri dennom obchodovaní alebo swingu fundamentálnu analýzu moc nevyužijeme, ale je potrebné sledovať fundamentálne správy v čase kedy plánujeme obchodovať.

Tieto správy môžu výrazne pohnúť trhom za veľmi krátky čas a ak by sme o nich nevedeli, nemali by sme tušenie prečo trh tak rázne reagoval, prípadne by sme nevedeli kedy a v akom čase sa obchodovaniu vyhnúť, aby sme predišli nečakaným a nepredvídateľným pohybom.

V tomto článku som sa snažil v jednoduchosti Vám priblížiť čo to fundamentálna analýza je a podrobnejšie sa jej budeme venovať v akadémii investovania.

TradeCamp Akadémia

Nezabudni navštíviť našu akadémiu, kde objavíš výučbové materiály pre všetky úrovne obchodníkov – od úplných začiatočníkov, až po pokročilých a ostrieľaných obchodníkov.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na podpora@tradecamp.sk. Ďakujeme!

Vyhlásenie: Upozorňujeme, že niektoré odkazy na tomto blogu sú súčasťou affiliate marketingového programu. Čo to pre vás znamená? Ak kliknete na jeden z týchto odkazov a následne nakúpite v príslušnom e-shope, naša webová stránka dostane malú províziu. Cena vášho nákupu by zostala nezmenená bez ohľadu na to, či ste použili partnerský odkaz alebo nie. Spolupracujem len so stránkami ktoré sú dôveryhodné, užitočné a sami využívame ich produkty.

Zdroj:

Fundamental Analysis – https://corporatefinanceinstitute.com/resources/valuation/fundamental-analysis/

Fundamental Analysis: Principles, Types, and How to Use It – https://www.investopedia.com/terms/f/fundamentalanalysis.asp

Fundamental Analysis: A Complete Guide – https://www.winvesta.in/blog/fundamental-analysis-a-complete-guide/

Obsah

Odporúčané články

Sviečkové patterny
Trading
Andrej Novák

Sviečkové patterny

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Supporty a rezistencie
Trading
Andrej Novák

Supporty a Rezistencie

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Čo je to GAP
Trading
Andrej Novák

Čo je to GAP

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Nákupný košík