Technická analýza

Technická analýza
Aktualizované Jún 12, 2023

Technická analýza je jednou z najčastejšie používaných metód pri obchodovaní na burze. Ide o spôsob ako interpretovať históriu cenových pohybov na trhu a vytvárať predpovede o budúcom vývoji cien.

V tejto analýze sa používajú rôzne nástroje ako sú grafy, indikátory a sviečkové formácie, ktoré by mali  pomôcť obchodníkovi získať lepší prehľad o tom, ako sa daný trh pohybuje.

V tomto článku sa budeme bližšie zaoberať technickou analýzou a zoznámime sa s niektorými z najčastejšie používaných nástrojov a prístupov k nej.

Obsah

Čo je to technická analýza?

Technická analýza je nástroj / obchodný prístup, ktorý obchodníci používajú na pozorovanie a predpovedanie budúcich trhových trendov alebo cien na základe štúdia údajov z minulosti. Možno ju použiť na obchodovanie s akýmkoľvek typom aktív vrátane akcií, komodít, indexov a ďalších.

Pri technickej analýze obchodník hľadá významné úrovne, na ktorých cena reagovala v minulosti a predpokladá, že by na ne mohla reagovať v budúcnosti. História sa totiž na trhoch často opakuje a tieto úrovne sleduje väčšina účastníkov trhu vrátane veľkých bánk, investičných fondov a ďalších inštitúcií.

Tu rovno musím upozorniť na veľkých hráčov ako sú banky, fondy a podobne. Títo účastníci resp. ich automatické obchodné systémy sledujú tieto úrovne, no častokrát s úmyslom pripraviť retailových obchodníkov (teda nás) o peniaze. To si vysvetlíme.

Niečo málo z histórie technickej analýzy

Technickú analýzu prvýkrát predstavil Charles Dow so svojou teóriou koncom 19. storočia.

Myšlienku Dowovej teórie neskôr rozšírili ďalší známi výskumníci, ako napríklad William P. Hamilton, Robert Rhea, Edson Gould a John Magee.

Každý z nich pomáhal postupne budovať jej základy až do dnešnej doby, kedy technická analýza pozostáva zo stoviek vzorov a signálov, ktoré boli objavené počas dlhoročného štúdia.

Nástroje technickej analýzy

Za dlhé roky, počas ktorých sa technická analýza a jej interpretácia vyvíjali vzniklo množstvo spôsobov, indikátorov a prístupov, ako na základe technickej analýzy obchodovať a pristupovať k nej. 

Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie a najpoužívanejšie v skratke. O tom ako jednotlivé nástroje používať si rozoberieme v jednotlivých článkoch venovaným týmto nástrojom.

Mohlo by Vás zaujímať: Obchodovanie na burze

Supporty a rezistencie

Support sa nachádza pod aktuálnou cenou obchodovaného inštrumentu – napríklad akcie. Support symbolizuje, kde sa cena pravdepodobne zastaví a namiesto toho sa odrazí smerom nahor. Opakom supportu je rezistencia.

Rezistencia sa nachádza nad aktuálnou cenou obchodovaného inštrumentu a predstavuje miesto, kde by sa mala cena ztastaviť a otočiť do opačného smeru.

Po dosiahnutí úrovne supportu/rezistancie trh túto úroveň buď prelomí, toto sa nazýva Breakout, alebo sa odrazí do opačného smeru.

Trendové čiary

Trendové čiary fungujú rovnako ako supporty a rezistencie no do grafu sa zakresuľujú diagonálne.

Sviečkové patterny

Teória za sviečkovými patternami je taká, že ak sledujeme sviečkový graf tak rôzne sviečky po uzatvorení tvoria rôzne tvary tzv. patterny. Medzi najznámejšie patria Doji, Marabozu, Hanging man, Hammer, Inverted hammer, Shooting star a Engulfing. 

Každý z týchto patternov by mal odzrkadlovať čo sa v konkrétnom ćasovom úseku udialo na trhu medzi kupcami a predávajúcimi. Bližšie sa n ne pozrieme v samostnom článku.

Fibonacci Retracements

Úrovne Fibonacciho retracementu sú horizontálne čiary založené na Fibonacciho postupnosti, ktoré predpovedajú, kde by sa mohol vytvoriť support alebo rezistencia.

Každá úroveň je spojená s určitým percentom. Toto číslo vysvetľuje aká veľká časť nárastu alebo poklesu ceny predchádzajúceho pohybu bola retracovaná. Najbežnejšie percentá Fibonacciho retracementu sú 23,6 %, 38,2 %, 61,8 % a 78,6 %. Hoci 50 % nie je oficiálny Fibonacciho koeficient, ľudia ho aj tak často používajú.

Indikátory

Technický indikátor je dátové pole, ktoré je prenesené do grafu ako krivka, čiara, histogram alebo bod. Odvíjajú sa od cenových pohybov, čo vytvára ich obrovskú slabinu: zvyčajne sú oneskorené v čase.

Moje osobné skúsenosti

Ešte pred tým ako Vás vystraším či znechutím nasledujúcimi riadkami, chcel by som povedať, že sa bude jednať o môj subjektívny názor zo skúseností, ktoré som za posledných 7 rokov získal a nemusí to tak byť vo vašom prípade. Odporúčam tieto vety dočítať do konca, pochopíte prečo. 😊

Väčšina týchto prístupov / nástrojov, o ktorých sme si povedali reálne na trhu nefunguje takmer vôbec alebo úspešnosť je 50 na 50 alebo skôr niečo viac pod 50%. Keď Vás to zaskočilo, pozrite si štatistiky brokerov a zistíte, že 80 a viac % ľudí je na trhu stratových. Prečo to tak je?

Skrátka trhy sú nastavené tak, aby bežný obchodník ziskový nebol a odovzdával tu peniaze veľkým hráčom a vždy tomu tak bolo. Trošku depresívne však?

Možno Vás teraz napadá ale čo potom všetky tie knihy od veľkých a úspešných obchodníkov? Chceš povedať, že ich stratégie nefungujú?

To záleží a záleží. Veľa kníh bolo písaných za čias, keď ešte na trhu neobchodovali v takej miere alebo vôbec super výkonné algoritmy spoločností, ktoré do nich vrážajú miliardy na vývoj a následný trading.

Neberte ma zle, tým nechcem povedať, že v dnešnej dobe na trhoch nič nefunguje. Áno funguje, ale je potrebné využiť nástroje, ktoré interpretujú dôležité dáta v reálnom čase a nie čiaročky na grafe, ktoré sú zakreslované na základe toho čo sa stalo v minulosti.

Prečo to tu píšem? Jednoducho nechcem nikomu robiť zbytočné nádeje a zavádzať ho tým, že Vám tu predložím teóriu, ktorú nájdete všade na internete (v tom lepšom prípade, v tom horšom v platených kurzoch za stovky eur) a budem tvrdiť ako je kritické ak sa naučíte obchodovať trendové čiary a supporty a rezistencie a potom sa z vás stane ziskový obchodník.

Ak mi neveríte, vždy si spomente na tých 80% stratových obchodníkov, ktorý tým teóriam uverili a každý mesiac odovzdávajú do trhu peniaze 😊

Ak sa pýtate, aká je teda tá iná cesta, odpoveď je napríklad Smart trading Room a Smart trading nástroje, no najprv Vám odporúčam prejsť si celé základy tradingu, aby ste si utvorili celistvý obraz a spravili vlastný názor. Takže poďme ďalej pozrieť sa na veci viac do hĺbky.

Rozdiel medzi technickou a fundamentálnou analýzou

O technickej analýze sme si povedli už dosť vyššie a fundamentálna analýza je téma, ktorej sa budeme venovať v následujúcom článku / lekcii, ale pre úplnosť trochu teórie nezaškodí.

Fundamentálna analýza je metóda oceňovania cenných papierov (nie len tých), ktorá sa zaoberá takými aspektmi ako je finančný výkaz spoločnosti s cieľom odhadnúť vnútornú hodnotu akcie. 

Na druhej strane technickí analytici sa domnievajú, že všetky známe základné údaje sú už premietnuté do ceny cenného papiera a namiesto toho používajú grafy na hľadanie vzorov alebo trendov, ktoré by mohli naznačovať, ako sa bude vyvíjať v budúcnosti.

Záver

Vyššie sme si popísali všetko dôležité čo na začiatok treba vedieť o technickej analýze plus som Vám za zdieľal môj pohlaď na danú problematiku. Ďalším typom analýzy je fundamentálna analýza, ktorá je určená skôr investorom a obchodníkom s dlhodobým horizontom držania obchodov, no pre osvojenie základov je to nevyhnutná téma a každý obchodník by mal o nej vedieť.

TradeCamp Akadémia

Nezabudni navštíviť našu akadémiu, kde objavíš výučbové materiály pre všetky úrovne obchodníkov – od úplných začiatočníkov, až po pokročilých a ostrieľaných obchodníkov.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na podpora@tradecamp.sk. Ďakujeme!

Vyhlásenie: Upozorňujeme, že niektoré odkazy na tomto blogu sú súčasťou affiliate marketingového programu. Čo to pre vás znamená? Ak kliknete na jeden z týchto odkazov a následne nakúpite v príslušnom e-shope, naša webová stránka dostane malú províziu. Cena vášho nákupu by zostala nezmenená bez ohľadu na to, či ste použili partnerský odkaz alebo nie. Spolupracujem len so stránkami ktoré sú dôveryhodné, užitočné a sami využívame ich produkty.

Zdroj:

Technical Analysis: What It Is and How to Use It in Investing – https://www.investopedia.com/terms/t/technicalanalysis.asp

What Are Fibonacci Retracement Levels, and What Do They Tell You? – https://www.investopedia.com/terms/f/fibonacciretracement.asp

Technical Analysis – A Beginner’s Guide – https://corporatefinanceinstitute.com/resources/equities/technical-analysis/

Obsah

Odporúčané články

Sviečkové patterny
Trading
Andrej Novák

Sviečkové patterny

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Supporty a rezistencie
Trading
Andrej Novák

Supporty a Rezistencie

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Čo je to GAP
Trading
Andrej Novák

Čo je to GAP

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Nákupný košík