Úvod Do Akcií

Úvod Do Akcií

Čo sú to akcie ?

Akcie sú cenné papiere, pri ktorých získava vlastník množstvo práv v danej spoločnosti.

Zjednodušene povedané podiel v spoločnosti. Vďaka tomuto cennému papieru (akcii) získava držiteľ podiel na zisku ( dividendy). Ďalším veľmi dôležitým právom akcionára je riadenie firmy a podielanie sa na valnom zhromaždení firmy. Avšak nie vždy to je samozrejmosťou, nakoľko sa akcie rozdeľuju  na kmeňové a prioritné akcie. Rozdiel medzi nimi je, že ak vlastníte kmeňové akcie máte právo sa zúčastnovať na vlasnom zhromaždení. Pri prioritných to neplatí.

Väčšína známych akcií je kótovaných na burze. Obchodovanie prebieha elektronicky. Dnes už netreba chodiť priamo na burzu ako kedysi, akcie dokážete nakúpiť v pohodlí domova za pár minút. Poďme si to povedať, ako to celé prebieha. Každá burza má svojich členov, ktorí majú oprávnenie nakupovať akcie. Najčastejšie medzi nich patria banky a obchodníci s cennými papiermi.

To znamená, že obyčaný človek môže nakúpiť akcie výhradne iba cez tieto inštitúcie. U sprostredkovateľa si založíte účet a podpíšete zmluvu, v ktorej splnomocníte obchodníka na nákup a predaj cenných papierov vo vašom mene. U nás týchto sprostredkovateľov poznáme pod menom broker alebo burzový maklér. Na Slovensku odporúčam brokerov : Lynx alebo Robo Markets. Pri obchodovaní nad 10tisíc odporúčam amerického brokera Interactive Brokers. Každý obchodník má svojích regulátorov, ktorí na nich dohliadajú.

Burza je miesto, kde proces nákupu a predaja prebieha. Dnes nájdete burzy roztrúsene po celej zemeguli. Tie najznámejšie sú: USA (NYSE,NASDAQ), Londýn (LSE), Pariž (EURONEXT), Nemecko ( XETRA), Hong Kong (SEHK), Shanghai (SSE), Tokyo (JPX), Sydney (ASX)

Dividendy

Dividendy  – podiel na zisku spoločnosti. Každá spoločnosť ich vyplácu inak. Americké spoločnosti vyplácajú dividnedy štvrťročne, peniaze Vám pošlú priamo na obchodný účet, kde ich môžete reinvestovať alebo ich vybrať. V Európe vo väčšine prípadou firmy vyplácaju dividendy raz ročne, takisto na váš obchodný účet.

Dokonca v Amerike tie najväčšie spoločnosti rozdeľujú do skupiny Dividendoví králi a Dividendoví aristokrati. Znamená to, že ak sú v skupine dividendoví Králi vyplácajú 50 po sebe idúcich rokov dividendy a neustále ich zvyšujú. Do tejto skupiny sa dostávajú iba tie najznámejšie firmy a je to pre nich veľká prestíž. V skupine Dividendoví Aristokrati sú spoločnosti, ktoré vyplácajú zisk 25 rokov za sebou a taktiež dividendy každým rokom  zvyšujú.

To by bolo na úvod všetko. V nasledujúcom článku sa pozrieme na akcie podrobnejšie a akú analýzu preferujem.

Nákupný košík