Zlato Vs Peniaze (Časť 1)

Zlato Vs Peniaze (Časť 1)

História Zlata a Peňazí

Téma, ktorú Vám dnes chcem priblížiť patrí medzi tie zložitejšie a komplikovanejšie, ale podľa mňa je nevyhnutné, aby ľudia chápali podstatu zlata a peňazí, preto sa Vám pokúsim čo najjednoduchšie, s konkrétnymi príkladmi vysvetliť, čo je to zlato a peniaze, ako fungujú a prečo majú hodnotu.

Takže sa pohodlne usaďte a poďme na to.

Ak by ste sa spýtali náhodných ľudí na ulici, či vám vedia povedať, čo je to zlato alebo čo sú to peniaze, určite by v prvom rade na Vás pozerali či si z nich robíte srandu alebo niečo podobné, no odpovede na Vašu otázku, by boli určite rôzne: je to platidlo, vzácny kov, niečo čo má hodnotu a vieme si za to čokoľvek kúpiť atď.

Ak by ste však položili druhú otázku: „Prečo tomu tak je“,  myslím, že veľa odpovedí okrem “neviem”, by ste nedostali. Čo tým chcem povedať, takmer všetci vieme, že  zlato a peniaze majú pre ľudí veľkú hodnotu, ale to aj iné materiálne veci, tak prečo sú zrovna tieto akceptovaným platidlom?

Čo sú to peniaze?

Sú istý druh mágie, zázračnej energie, ktorá ma moc ukladať, uchovávať a následne vydávať hodnotu. Vďaka tomuto kúzlu, viete peniaze premeniť takmer na všetko, čo si zmyslíte, či sa jedná o produkty alebo rôzne služby.

Na to, aby sme však peniaze mohli peniazmi nazvať, musia spĺňať niekoľko kritérií :

  • Prenosné médium
  • Zúčtovacia jednotka
  • Prostriedok na uchovanie hodnoty

Ak sú splnené tieto tri kritéria a používatelia týchto peňazí veria, že fungujú, tak sú uznané za peniaze. Treba však rozlišovať rozdiel medzi peniazmi a menou, pretože rôzne skupiny ľudí na rôznych územiach majú iné druhy peňazí a tieto druhy označujeme ako meny. Peniaze môžeme brať ako koncept a menu ako konkrétnu realizáciu.

Mena : Euro, Dolár, Yen, Česká koruna a podobne, všetky tieto meny sú peniaze.

Ako vlastne funguje zlato a peniaze ?

Meny a peniaze prešli od ich vzniku nespočetnými zmenami a aj dnes sa stále vyvíjajú a menia. Približne 10000 p.n.l jednotlivý tovar ako sú zvieratá, cukor, obilie, ryby a podobne fungovali ako mena. Jednoducho, ak bol niekto rybár a chcel si zaobstarať chlieb, tak ho zmenil za ryby. Problémov pri tomto výmennom obchode bolo hneď niekoľko. Ukážeme si ich nižšie v porovnaní zo zlatomm, ktoré nahradilo výmenný obchod približne 2000 rokov p.n.l.

Výhody zlata voči inému tovaru

Zlato na rozdiel od zvierat, potravy, oblečenia a ďalšieho tovaru, nie je možné reprodukovať, nerodí sa, nevyrastie zo zeme ani na stromoch, ale taktiež nemôže zomrieť alebo sa pokaziť a nemení svoj stav, aj keď z neho vyrobíme produkt stále je to zlato. Je to dobrý uchovávateľ hodnoty.

Ďalšou výhodou je jeho hustota, skladnosť  a jednoduchá preprava na rozdiel od dobytka a iného nadrozmerného tovaru. Zlato na rozdiel od vyššie spomínaného tovaru je vždy zameniteľné ak budeme mať dve unce zlata je jedno, ktorú si vyberieme vždy budú mať rovnakú hodnotu. Zlato je deliteľné a to je najväčšia výhoda, ktorá uľahčila obchodovanie.

Predstavte si situáciu, kedy vy, ako obchodník ponúkate kravu zámenou za chlieb. Už samotné vyčíslenie koľko chleba by ste mali dostať je problém, a aj keď sa dohodnete na tejto sume, alebo skôr, počte na čo je Vám napríklad 30 bochníkov chleba, ktorý sa znehodnotí do pár dní. Ale zrazu tu máme zlato a vieme, že ak naša krava stojí pol unce zlata, cena je pevne stanovená a vy si za svoj zárobok kúpite čo potrebujete.

Ale tak, ako to je pri každom platidle, jeho hodnotu a to či je akceptované mu dáva dôvera ľudí, že ak dnes obdržím zlato v budúcnosti ho bude odo mňa akceptovať niekto ďalší.

Aká je hodnota zlata ?

Zlato samo o sebe nemá žiadnu vnútornú hodnotu. Nemôžeme ho zjesť ,ani vypiť, ani sa doňho obliecť, takže pre náš život ako také nie je nevyhnutné. Jeho hodnota pochádza z dôvery ľudí, ktorí tisíce rokov veria, že si zaňho vedia tieto veci kúpiť. Podobe sú na tom aj peniaze, o ktorých si povieme neskôr. Dlhá história používania zlata v ľuďoch vyvoláva pocit, že zlato hodnotu má, a preto sú ochotní ho akceptovať. Zhruba po 3500 rokoch používania zlata si ľudia začali uvedomovať aj jeho nevýhody.

Čisté zlato, ako také je vzácne, ale v priebehu rokov sa našlo množstvo ľudí, ktorí ho začali falšovať a znehodnocovať tým, že doňho primiešali menej cenné kovy ako napríklad meď. Tieto falošné mince bežný smrteľník rozoznal len ťažko. Ďalšou nevýhodou je jeho delenie. Áno, ak potrebujeme rozdeliť jednu uncu na dve, žiadny problém, ale opačne to už nefunguje a teraz si predstavte delenie na 1 desatinu unce.

Zlato je pomerne mäkký kov a používaním stráca samé o sebe hodnotu, keďže v priebehu rokov ako mince kolujú medzi majiteľmi, tak sa opotrebúvajú a tým stratí hodnotu. Dôvodov je omnoho viacej, všetky si rozpisovať nebudeme, tie najpodstatnejšie tu máme. A práve kvôli týmto nevýhodám zlata začali ľudia špekulovať o alternatíve, ktorá by bola lepšia zúčtovacia jednotka, no bola by viazaná na zlato a tak sa dostávame k prvým peniazom, o ktorých si povieme v nasledujúcom článku.

Nákupný košík