Výsledky obchodovania sú náhodné

„Výsledky obchodovania sú náhodné, trading je ako kasíno“.

Možno ste sa už stretli s týmto tvrdením alebo ste sami nad ním rozmýšľali, či naozaj trading nie je iba kasíno, napríklad ako hranie rulety, kde máte možnosť vyhrať (pri stávkach na farbu) 50/50 a buď sa Vám darí alebo nie. Hneď na začiatok Vás sklamem.

Ani pri rulete vaše šance nie sú 50/50,  ale menej. Prečo? Pretože, nesmieme zabúdať na zelené číslo nula, ktoré vašu pravdepodobnosť výhry znižuje a naopak ju nakláňa v prospech kasína.

Presné percentá pre nás v tomto článku nie sú až tak dôležité (na teraz), ako je pointa. Ak kasíno má dlhodobo nad ľuďmi štatistickú výhodu, nie je tým pádom možné, aby z dlhodobého hľadiska prehralo, samozrejme z toho dôvodu tiež musia mať stanovený money management a stávky prispôsobené na také veľkosti, aby ustáli bez problémov sériu prehier. A to isté platí aj v tradingu. Ak má trh nad Vami neustálu štatistickú výhodu, ktorú dostáva už iba zo spreadu, swapu a ďalších poplatkoch, tak logicky nie je možné ho poraziť však?

Prečo potom existuje také množstvo ziskových a úspešných traderov, no o úspešných kasínových gambleroch nepočuť? Prečo tie najväčšie inštitúcie zhodnocujú svoj kapitál na finančných trhoch a nie v kasínach? Veď je to predsa to isté, či?

Aký je teda rozdiel medzi kasínom a tradingom?

Trading je najmä hra s pravdepodobnosťou, nikto na 100% nevie kedy, kam a pokiaľ trh pôjde, ale na rozdiel od rulety a iných gamblerských hier si pravdepodobnosť vieme nakloniť na svoju stranu.

Možno tento článok viac patrí do stratégii, ktoré k tomu slúžia, ale som toho názoru, že skutočnosť, ktorú chcem opísať musí v prvom rade chápať naša hlava. Ak chcete byť na trhu dlhodobo a konzistentne ziskový, musíte v prvom rade sami veriť tomu, že trading nie je gambling, ak si to z neho nespravíte sami a že vaše šance nie sú 50/50 alebo menej.

Problém väčšiny neúspešných  traderov alebo ľudí, ktorí začínajú s týmto úžasným “povolaním” je, že neustále niečo testujú, stále hľadajú takzvaný „svätý grál“ a ak im niečo nefunguje na 100%, tak hľadajú znovu niečo ďalšie. Tým pádom sa ich trading stáva kasínom. Nedajú priestor a dostatočný čas stratégii, vlastne nedajú priestor ani sebe skúsiť niečo zlepšiť alebo nájsť na trhu niečo vlastné, čo im dá potrebnú výhodu a jednoducho sú uväznení v kolobehu hľadania, skúšania a zlyhávania. Trading je v prvom rade o trpezlivosti.

Robenie chýb je  úplne prirodzená vec a tak ako v živote ani tu nebude nič fungovať na 100% a výhodou je, že to ani nie je potrebné stačí nám iba malá výhoda a môžeme byť konzistentne ziskoví. Spomeňte si na kasíno, akú má voči nám výhodu 51 vs. 49 ? To nie je až tak veľa a vždy z dlhodobého hľadiska vyhrá. To isté môžete vy spraviť na trhu. S jedným malým rozdielom,. Tá výhoda môže byť omnoho väčšia vo váš prospech, treba si len nájsť to čo Vám vyhovuje a vydržať pritom, zlepšiť ako sa dá.

Pretože, ak váš systém funguje viete, že vaša štatistická výhoda je nad 50% z dlhodobého hľadiska ziskový, budete a samozrejme úspešnosť zvýšite skúsenosťami, naučíte sa ako trh funguje, ako sa jednotlivé situácie opakujú.

Pamätajte, kasíno vyhráva, lebo má svoju stratégiu, ktorej verí a štatistická výhoda je na jeho strane. Uplatnite tento princíp, ak máte stratégiu, ktorá funguje, a ktorej veríte výsledok bude stáť za to.

PS: Nehrávajte hry v kasíne 🙂

Nákupný košík