Nadmerná Analýza

Nadmerná Analýza

V tejto sérii článkov sa pozrieme na 5 dôležitých bodov, resp. chýb, ktorých sa dopúšťa obrovské množstvo traderov a pritom sa nejedná iba o začiatočníkov, ale často krát aj o skúsených obchodníkov.

Určite ste sa už stretli s tvrdením, že psychológia v tradingu tvorí 80% úspechu. A je to skutočne tak ! Niekto si môže povedať, že to nie je pravda, veď najdôležitejšie je v prvom rade mať kvalitnú stratégiu, následne risk management a keď tieto veci mám, tak moje obchodovanie bude prechádzka ružovou záhradou. Tu však nastáva problém. Áno, na jednej strane kvalitná stratégia a risk management sú dôležitá a neoddeliteľná súčasť obchodovania, no ak Vám zlyhá vaša psychika, začnete pociťovať strach z možnej straty, najmä po sérii neúspešných obchodov alebo sa budete neustále snažiť stať sa neomylným obchodníkom s dokonalou stratégiou, ktorý má vždy na trhu pravdu, vaša hlava začne protestovať a všetko sa zrazu rúca ako domček z karát.

Ak nedokážete ustáť tento psychický tlak, neviete sa zbaviť strachu z možnej prehry alebo sa z prehrou vyrovnať, máte vážny problém a nevyrieši ho ani tá najlepšia stratégia a risk management na svete. Osobne poznám niekoľko desiatok obchodníkov a každí, bez výnimky, si týmto stavom prešiel vrátane mňa. Zaujímavé je, že každý človek tento psychický tlak znáša inak, no jedno majú všetci spoločné. Vždy sa jedná o negatívne pocity. Niekto sa dostane do depresie, zúrivosti, úzkosti a sú aj taký, ktorým sa tento stav prenesie do fyzickej bolesti, obrovskej únavy a zažil som obchodníka, ktorý po väčšej strate dokonca ochorel. STOP už negatívam, tento článok nie je o tom nikoho strašiť, no je dôležite poukázať aj na tento faktor a taktiež ukázať ako sa týmto situáciám úspešne vyhnúť prípadne sa z nich dostať. Preto som pre Vás pripravil sériu piatich článok a videí kde si preberieme krok za krokom, Jednotlivé rady ako odľahčiť svojej psychike pri tradingu a vyvarovať sa vyššie spomínaním ťažkostiam.

Ako prvý bod, na ktorý sa pozrieme je nadmerné analyzovanie trhu a neustále “vylepšovanie stratégii”. Samozrejme, pri každej stratégii je stále čo zlepšovať, no zo skúsenosti viem, že najlepšie je robiť malé zmeny a skôr prispôsobovať funkčnú stratégiu jednotlivým trhom, ako robiť veľké zásahy, ako sú kombinovanie stratégii alebo natrieskať si do stratégie ďalšie a ďalšie indikátory a podobné nezmysli. Keď už sme začali s tou nadmernou analýzou, poďme si ju trošku rozvinúť do hĺbky čo presne tým myslím.

Nadmerná analýza

Určite ste už v živote počuli príslovie “Menej je niekedy viac” alebo “V jednoduchosti je krása”  a to platí ako v bežnom živote, tak aj v podnikaní či tradingu. Možno je to dobou, možno je to jednoducho v nás ľuďoch zakorenené, že chceme všetko stále zdokonaľovať a mať tip-top. Čo na jednej strane nemusí byť až tak zlé, ale vie to veľa vecí skomplikovať a keďže svet a život komplikované už aj tak sú, načo si pridávať. Mnoho traderov sa snaží byť čo najviac informovaní, vedieť všetko čo sa deje. Informácie im padajú priam popod nos – reuters, bloomberg,forexfactory, bbc, odporúčania brokerov atď. atď. K tomuto všetkému na nás každý deň chŕli trh ďalšie informácie. Vidíme rôzne timeframy, patterny, fundamenty, indikátory, signály skrátka sa stávame. Sme preinformovaní, čo v konečnom dôsledku vyvoláva skôr zmätok ako ucelený obraz o tom, čo sa deje. Určite teraz nechcem, aby ste tieto veci vypustili zo svojho tradingu, ale musíte im nájsť to správne miesto, poradie a naučiť sa filtrovať. Ukážme si jednoduchý príklad v troch jednoduchých krokoch, ktoré osobne využívam pred tým, než vstúpim do obchodu. Samozrejme tieto kroky si sami upravíte, podľa svojej stratégie tak, aby vyhovovali Vám.

Krok č.1)

Začiatok obchodného dňa skontrolujem aké nás dnes čakajú fundamenty, na čo si dať v akom čase pozor. Keďže obchodujem hlavne intraday, táto informácia je pre mňa dôležitá. Ďalej pozriem dianie vo svete z mojich dostupných zdrojov, avšak sledujem či sa nestalo niečo naozaj dôležité, ako je napríklad teraz v čase písania tohto článku všade – panika ohľadne koronavírusu.

Krok č.2)

Zanalyzujem si trhy, k čomu využijem metódu price action a market profile. Nezaujíma ma žiaden Fibbonaci, MACD, Stochastic a podobne. Nie je to môj štýl tradingu ani súčasť stratégie, tým pádom sa tým nenechám ovplyvniť ani vyrušiť.

Krok č.3)

Čakám na priblíženie sa ceny k mojim obchodným zónam a hľadám najvýhodnejší vstup do obchodu.

Toto sú jednoduché tri obchodné kroky, po ktorých začínam obchodovať, držím sa svojho plánu a nič si nekomplikujem. Ak viem, že som všetko splnil podľa plánu, nemám žiadne nutkanie stále sa v trhu hrabať a nasilu skúšať nájsť niečo, čo tam pravdepodobne ani nie je a kvôli čomu by som robil chyby.

Dajme si ešte jeden jednoduchý príklad.

Moja stratégia bude Breakout SR zón, následný test a vstup do obchodu v smere predchádzajúceho pohybu:

Krok č.1) Zakreslenie SR zón

Krok č.2) Breakout SR zóny

Krok č.3) Návrat k SR zóne (pullback) a vstup do obchodu

To je všetko, nezaujíma ma rada od brokera či známeho alebo čo píše investing nezaťažujem si tým hlavu, idem podľa plánu a bodka. Samozrejme na to, aby ste tieto rady vedeli aplikovať potrebujete mať svoj plán zostrojený a na túto tému sa zaoberám v tomto článku / videu (odkaz na článok)

To je k nadmernej analýze všetko, verím, že Vám článok pomohol a v ďalšom článku sa pozrieme na to či výsledky obchodovania sú náhodné.

Nákupný košík