Take profit – všetko čo treba vedieť

Obchodný príkaz take profit čo to je
Aktualizované Jún 12, 2023

Príkaz take-profit je limitný príkaz, ktorý určuje konkrétnu cenu, za ktorú by sa mala otvorená pozícia uzavrieť so ziskom. V tomto článku sa bližšie pozrieme na tento typ príkazu povieme si aké sú jeho výhody a navýhody a kto by mal príkaz take profit používať.

Obsah

Čo je to take profit?

Príkaz Take-profit (TP) spolu s príkazom Stop-loss (SL) patria medzi najpoužívanejšie obchodné príkazy na riadenie obchodných pozícií. Ak obchodovaný inštrument napríklad cenný papier / Akcia dosiahne úroveň, na ktorej je nastavený take-profit, príkaz TP sa aktivuje a uzavrie pozíciu so ziskom. Podobne ako pri príkaze stop loss, ak cenný papier klesne na úroveň, na ktorej je nastavený stop-loss, vykoná sa príkaz SL, ktorého výsledkom je uzavretie pozície so stratou.

Výhodou príkazu Take-profit je, že sa vykonáva bez účasti obchodníka a zaručuje tiež uzavretie obchodu za čo najlepšiu cenu. Tento príkaz má však aj svoje nevýhody. Napríklad ak obchodovaný inštrument, povedzme akcia nejakej spoločnosti, ktorú obchodujeme smerom na long (nakupovali sme a počítame s rastom ceny), začne skutočne narastať a dosiahne našu hodnotu TP. Obchod sa uzavrie no môže sa stať, že cena bude pokračovať v raste kľudne niekoľko najbližších týždňov, no my budeme z obchodu vonku a jediné čo nám ostáva, je počítať „ušlý zisk“.

Take-profit je ideálny príkaz pre obchodníkov, ktorí svoje obchody otvárajú na krátku dobu alebo pre tých, ktorí chcú minimalizovať svoje riziko. Môžu totiž predať hneď po dosiahnutí požadovaného ziskového cieľa namiesto toho, aby riskovali možný budúci pokles trhu. Obchodníci, ktorí vstupujú do obchodov na stredne dlhé a dlhé obdobie väčšinou príkazy take-profit nepoužívajú, pretože môžu znižovať svoje potenciálne zisky.

Výhody a Nevýhody príkazu Take profit

Niektorí obchodníci sú viac naklonení riziku ako iní a každý má pri obchodovaní jedinečné ciele a plány. Pochopením výhod a nevýhod príkazu take-profit budete môcť zistiť, či je tento príkaz pre vás vhodný alebo nie. Výhod a nevýhod by sa našlo určite viac ako tie, o ktorých píšem nižšie, no tieto sú podľa mňa najdôležitejšie.

Vysvetlenie výhod

Zabezpečenie zisku: Obchodník si zabezpečí, že po dosiahnutí stanovenej úrovne sa obchod automaticky uzatvorí a on tak inkasuje zisk.

Dodržanie jasných pravidiel: Príkazy TP umožňujú obchodníkom upustiť od ťažkého rozhodovania, či v určitom čase uzavrieť obchod alebo nie. Take profit tiež odstraňuje riziko neskoršieho pochybovania o vlastnom rozhodnutí.

Vysvetlenie nevýhod

TP nie je vhodný pre dlhodobé obchody: Príkaz Take-profit je najlepší pre obchodníkov, ktorí chcú dosiahnuť rýchly zisk a nezotrvať v obchode príliš dlho. Na druhej strane dlhodobejší obchodníci, ktorí nepotrebujú okamžite inkasovať peniaze tento príkaz moc nevyužijú.

Nevyužívanie trendov: Ak použije obchodník príkaz take profit, príde o možnosť profitovať na dlhodobejších trendoch, pretože pravdepodobne z obchodu vystúpi predčasne a nevyužije jeho plný potenciál.

Take profit – Príklad z praxe

Poďme sa pozrieť ako jednoducho funguje TP v praxi.

Povedzme, že nakupujeme akcie spoločnosti XY za cenu 5€ za kus. Akcie máme v pláne predávať na cene 7€. Na túto cenu nastavíme náš príkaz Take profit. Keď sa cena dostane na úroveň 7€ náš obchod sa automaticky uzavrie a my inkasujeme zisk 2€ za každú kúpenú akciu.

Take Profit

Ako nastaviť take profit v Metatraderi

Príkaz Take-profit nastavujeme buď pri zadávaní obchodu.

Ako nastaviť take profit - krok 1
Ako nastaviť take profit - krok 1

Potom v kolonke T/P zvolíme cenu pri akej sa má náš obchod automaticky uzatvoriť v prípade, že trh pôjde našim smerom.

Ako nastaviť take profit - krok 2
Ako nastaviť take profit - krok 2

Druhá možnosť nastavenia je počas obchodu kliknutím pravého tlačidla myši na otvorenú pozíciu dole v karte Obchod na paneli terminálu.

Záver

Take profit je užitočný nástroj, vďaka ktorému nemusíme neustále sledovať vývoj ceny. Každý obchodník by mal však zvážiť či jeho používanie je pre jeho obchodovanie na burze vhodnou voľbou alebo naopak nie.

TradeCamp Akadémia

Nezabudni navštíviť našu akadémiu, kde objavíš výučbové materiály pre všetky úrovne obchodníkov – od úplných začiatočníkov, až po pokročilých a ostrieľaných obchodníkov.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na podpora@tradecamp.sk. Ďakujeme!

Vyhlásenie: Upozorňujeme, že niektoré odkazy na tomto blogu sú súčasťou affiliate marketingového programu. Čo to pre vás znamená? Ak kliknete na jeden z týchto odkazov a následne nakúpite v príslušnom e-shope, naša webová stránka dostane malú províziu. Cena vášho nákupu by zostala nezmenená bez ohľadu na to, či ste použili partnerský odkaz alebo nie. Spolupracujem len so stránkami ktoré sú dôveryhodné, užitočné a sami využívame ich produkty.

Obsah

Odporúčané články

Sviečkové patterny
Trading
Andrej Novák

Sviečkové patterny

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Supporty a rezistencie
Trading
Andrej Novák

Supporty a Rezistencie

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Čo je to GAP
Trading
Andrej Novák

Čo je to GAP

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Nákupný košík