Price action čítaj trhy ako profesionál

Price action
Aktualizované Jún 12, 2023

V tomto článku si vysvetlíme niečo bližšie o profesionálnom prístupe alebo pohľade na trh, ktorý sa nazýva Price action. Nejedná sa o žiadnu konkrétnu stratégiu, ide o obchodný prístup bez ktorého znalosti môže byť obchodovanie na burze náročný proces.

Obsah

Čo je to Price action?

 

Price Action je metóda analýzy trhu na základe čistého cenového grafu bez použitia akýchkoľvek indikátorov a iných nástrojov. Obchodníci pri tejto metóde sledujú na grafe rôzne dôležité úrovne napríklad supporty a rezistencie, trendové čiary, Fibbonacciho úrovne a následne v ich oblasti hľadajú sviečkové formácie, dvojité vrcholy a dná, trojuholníky a množstvo ďalších patternov a informácii, ktoré im vedia napovedať o budúcom vývoji trhu. Pre úplného začiatočníka sú možno tieto frázy neznáme, no v rámci svojej cesty obchodníka sa s nimi ešte určite stretnete.

Dôležité je si uvedomiť, že sa nejedná o konkrétny obchodný systém/stratégiu, ale iba o metódu vnímania trhu. Je ňou možné obchodovať akýkoľvek trh či už sa jedná o forex, futures, akcie, komodity, kryptomeny, v podstate všetko čo nám obchodovanie na burze ponúka. Pri analýze sa väčšinou využíva sviečkový graf, ktorý je prehľadný a nie je ťažké naučiť sa v ňom vyznať.

Price action analýza z čistého grafu
Price action analýza z čistého grafu

Pozrime sa teraz na niekoľko dôležitých pojmov bez ktorých by sme nemohli pokračovať.

Sviečkový graf

Je spôsob vykreslenia ceny v čase, kedy každá sviečka reprezentuje určitý časový horizont (minúta, hodina, deň – akýkoľvek si nastavíme) a zobrazuje, ako sa cena v tomto časovom úseku správala.

Sviečka

je časť sviečkového grafu, ktorá nám ukazuje ako sa cena vyvíjala v rámci daného časového horizontu. Vieme na nej zistiť informácie ako otváracia cena, zatváracia cena, maximálna cena, minimálna cena. Vďaka tomu získa obchodník cenné informácie, s ktorými môže ďalej pracovať pri vytváraní si celkového obrazu o tom, čo sa na trhu deje.

Pokiaľ máme nastavený denný (1D) sviečkový graf, tak každá jedna sviečka v tomto grafe symbolizuje správanie ceny v časovom úseku jedného dňa. V rámci danej sviečky vidíme, kde bola prvá transakcia v tejto sviečke – otváracia cena, posledná transakcia – zatváracia cena a na akej maximálnej a minimálnej cene bol trh v rámci daného dňa – maximálna cena a minimálna cena.

Sviečkový graf zložený z jednotlivých sviečok
Sviečkový graf zložený z jednotlivých sviečok

Najčastejšiu informáciu, ktorú si obchodníci všímajú na základe sviečkového grafu je trend. Trend je stav, kedy sa trh kontinuálne hýbe jedným smerom. Trend môže byť býčí (stúpajúci trend / uptrend) – trh neustále tvorí vyššie vrcholy a dná alebo medvedí (klesajúci trend / downtrend) – trh neustále tvorí nižšie vrcholy a dná. Vraví sa „trend je tvoj kamarát“ a väčšina obchodníkov sa riadi pravidlom, že obchodujú len v smere trendu.

Sviečkové patterny

Samotné sviečky vedia prezradiť obchodníkovi veľa o tom, čo sa na trhu deje, či na trhu dominujú kupci alebo predajcovia, či na aktuálnej cenovej hladine je záujem obchodovať alebo nie a to vďaka veľkosti sviece, veľkosti tieňa a tela. Sviečkových formácii máme na trhu pomerne dosť medzi najzákladnejšie patria doji, marubozu, pinbar, engulfing, inside bar a mnoho ďalších.

Supporty a Rezistencie

Sú to horizontálne cenové úrovne na trhu, ktoré mal trh problém v minulosti preraziť. Čím viackrát mal trh problém tieto úrovne preraziť, tým sú považované za silnejšie. Patria k najzákladnejším úrovniam v rámci analýzy trhu. Vďaka týmto úrovniam vieme sledovať, kde v minulosti cena reagovala, trh sa otočil a zmenil smer. Každý obchodník vníma tieto úrovne trochu inak, väčšina obchodníkov sa však zhodne na tom, že čím z väčšieho časového rámca tieto úrovne sú, tým sú silnejšie.

Support a Rezistencia zakreslené na sviečkovom grafe
Support a Rezistencia zakreslené na sviečkovom grafe

Trendové čiary

Ako už z názvu vyplýva, jedná sa o čiary, ktoré nám pomáhajú identifikovať, aký je na trhu trend. Okrem tejto vlastnosti však fungujú rovnako ako supporty a rezistencie. To znamená, že obchodníci na základe nich identifikujú úrovne, ktoré mala cena v minulosti problém preraziť a trh sa otočil do opačného smeru. Väčšina obchodníkov sa zhodne na tom, že z čím väčšieho časového rámca sú trendové čiary rešpektované, tým silnejšie sú dané úrovne.

Trendové čiary zakreslené na sviečkovom grafe
Trendové čiary zakreslené na sviečkovom grafe

Patterny na trhu

Sú útvary, ktoré sa tvoria na rôznych časových rámcoch a obchodníci na základe nich predpokladajú pokračovanie trhu v smere trendu alebo otočku. Množstvo obchodníkov patterny používa ako potvrdenie na vstup do obchodu a pozostáva z nich celá ich stratégia. Medzi najznámejšie patterny patria – hlava a ramená, medvedia či býčia vlajka, trojuholníky a ďalšie.

Jednotlivé patterny so zaznačenými pravidlami
Jednotlivé patterny so zaznačenými pravidlami

Indikátory

Sú nástroje, ktoré používajú vo svojom obchodovaní prevažne začínajúci obchodníci. Zvyčajne s ich využitím sledujú traderi veci ako zmena trendu, úrovne z ktorých by mohol trend pokračovať, tu sledujú napríklad kĺzavý priemer. MACD, Stochastic alebo RSI sú asi najpoužívanejšie indikátory, ktoré by mali obchodníkom naznačiť, že môže nastať otočka na trhu. Niektorí traderi sa nimi riadia pri potvrdení vstupu do obchodu. Keď sa ale pozrieme na výpočet napríklad RSI, zistíme, že sa počíta na základe hodnôt z minulosti a preto správne nereprezentuje, čo sa na trhu deje práve teraz. Niektorí obchodníci si tvoria vlastné indikátory, ktoré im na trhu môže ukázať pre nich zaujímavé úrovne. V platforme na analýzu grafov TradingView nájdete množstvo rôznych indikátorov od konkrétnych obchodníkov.

Ako využívame price action v našom obchodovaní?

V našom obchodovaní používame price action v dvoch rovinách. V prvom rade chcem povedať, že v rámci price action sledujeme čistý sviečkových graf bez akýchkoľvek indikátorov.

  1. Využitie
    Price action využívame pri sledovaní štruktúry trhu (trend) z väčších časových rámcov – prevažne denný, týždenný a mesačný. V tomto prípade nám pomáha určiť, ktoré úrovne sú na trhu pre nás zaujímavé, kde by mohla nastať otočka a ak sme v nejakom obchode, kde by mohol byť umiestnený náš take profit.
  2. Využitie
    Pokiaľ máme na trhu identifikované oblasti pre intraday obchody, price action nám ukazuje oblasti na grafe a správanie ceny, ktoré nás môžu presvedčiť o tom, že by sme mohli otvoriť ďalšiu pozíciu v smere trhu od jednej oblasti k druhej alebo ak vidíme otočku v oblasti, kde by mohol nastať odraz proti nám, tak to môže byť indikácia na uzavretie pozície.

Záver

Price action je zaručený a rokmi overený spôsob akým analyzovať trh a hľadať potenciálne obchodné príležitosti. Množstvo profesionálnych obchodníkov práve obchoduje len na základe čítania oblastí z grafu. Je niekoľko spôsobov akými analyzovať trh. Či už využívate kľúčové úrovne na trhu – supporty, rezistencie, trendové čiary… alebo používate na vstup do obchodov indikátory, musíte si nájsť to svoje. Hlavne to, čo Vám bude fungovať dlhodobo a zarobí Vám peniaze konzistentne.

TradeCamp Akadémia

Nezabudni navštíviť našu akadémiu, kde objavíš výučbové materiály pre všetky úrovne obchodníkov – od úplných začiatočníkov, až po pokročilých a ostrieľaných obchodníkov.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na podpora@tradecamp.sk. Ďakujeme!

Vyhlásenie: Upozorňujeme, že niektoré odkazy na tomto blogu sú súčasťou affiliate marketingového programu. Čo to pre vás znamená? Ak kliknete na jeden z týchto odkazov a následne nakúpite v príslušnom e-shope, naša webová stránka dostane malú províziu. Cena vášho nákupu by zostala nezmenená bez ohľadu na to, či ste použili partnerský odkaz alebo nie. Spolupracujem len so stránkami ktoré sú dôveryhodné, užitočné a sami využívame ich produkty.

Obsah

Odporúčané články

Sviečkové patterny
Trading
Andrej Novák

Sviečkové patterny

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Supporty a rezistencie
Trading
Andrej Novák

Supporty a Rezistencie

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Čo je to GAP
Trading
Andrej Novák

Čo je to GAP

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Nákupný košík