Sviečkové patterny
Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance
Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance na Úspech. Prihlás sa kliknutím TU.
V predchádzajúcom článku sme si vysvetlili čo je to technická analýza a ako nám vie byť nápomocná pri našom obchodovaní. Druhým typom analýzy, ktorú poznáme a môžeme využiť je fundamentálna analýza.
Tento typ analýzy sa najčastejšie využíva pri investovaní a obchodovaní na dlhodobí horizont 1 rok a viac. Pri krátkodobom obchodovaní ju moc nevyužijeme, ale je veľmi dôležité vedieť o čo sa jedná a načo si pri krátkodobom obchodovaní dať pozor.
Fundamentálna analýza (FA) je spôsob ako zistiť hodnotu cenného papiera na základe ekonomických a finančných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť jeho cenu. Vnútorná hodnota cenného papiera je fundamentálna hodnota investície založená na financiách spoločnosti a aktuálnych trhových podmienkach.
Fundamentálni analytici pri hodnotení cenných papierov skúmajú makroekonomické aj mikroekonomické faktory. Makroekonomické položky zahŕňajú celkový stav ekonomiky a podmienky v odvetví, zatiaľ čo mikroekonomické faktory sa týkajú efektívnosti riadenia v rámci jednej spoločnosti.
Cieľom je zistiť číslo, ktoré môže investor porovnať so súčasnou cenou cenného papiera, aby zistil, či je cenný papier podhodnotený alebo nadhodnotený ostatnými investormi.
Pri vykonávaní fundamentálnej analýzy akéhokoľvek cenného papiera je potrebné zvážiť šesť základných faktorov, ktoré určia jeho vnútornú hodnotu. Tieto ukazovatele sú:
Existujú dva hlavné typy fundamentálnej analýzy: kvalitatívna a kvantitatívna
Kvalitatívna analýza berie do úvahy faktory ako sú hodnota značky, rozhodnutia manažmentu, finančná výkonnosť spoločnosti za dané obdobie a iné podobné faktory. Táto analýza je ťažšie pochopiteľná, pretože vychádza z menej konkrétnych faktorov.
Kvantitatívna analýza sa spolieha výlučne na čísla a využíva finančné výkazy spoločnosti na odvodenie ceny akcie na základe pozorovaní. Hoci sa tieto prístupy výrazne líšia, oba sú rovnako dôležité na získanie úplného obrazu o cene akcií spoločnosti.
Prístup zhora nadol sa začína skúmaním makroekonomických faktorov a potom sa zužuje na konkrétnu spoločnosť. Prístup zdola nahor je opačný, najprv sa skúma spoločnosť a až potom sa skúma, ako na ňu vplývajú rôzne ekonomické prvky.
Mohlo by Vás zaujímať: Obchodovanie na burze
Na rozdiel od technickej analýzy sa fundamentálna analýza nesnaží predpovedať smer vývoja cien. Namiesto toho skúma historické údaje, ako sú ceny a objemy, aby mohla prijímať informované rozhodnutia.
Technická analýza používa ukazovatele vytvorené z trendových čiar, supporty a rezistencie s cieľom pochopiť a predpovedať, čo cena urobí.
Fundamentálna analýza sa opiera o finančné informácie, ktoré vykazuje spoločnosť, ktorej akcie sa analyzujú. Tieto údaje sa používajú na vytvorenie pomerových ukazovateľov a metrík, ktoré naznačujú, ako sa spoločnosti darí v porovnaní s podobnými spoločnosťami.
Fundamentálna analýza sa využíva najmä pri obchodoch s dlhodobejším horizontom alebo pri investovaní. Pri dennom obchodovaní alebo swingu fundamentálnu analýzu moc nevyužijeme, ale je potrebné sledovať fundamentálne správy v čase kedy plánujeme obchodovať.
Tieto správy môžu výrazne pohnúť trhom za veľmi krátky čas a ak by sme o nich nevedeli, nemali by sme tušenie prečo trh tak rázne reagoval, prípadne by sme nevedeli kedy a v akom čase sa obchodovaniu vyhnúť, aby sme predišli nečakaným a nepredvídateľným pohybom.
V tomto článku som sa snažil v jednoduchosti Vám priblížiť čo to fundamentálna analýza je a podrobnejšie sa jej budeme venovať v akadémii investovania.
Nezabudni navštíviť našu akadémiu, kde objavíš výučbové materiály pre všetky úrovne obchodníkov – od úplných začiatočníkov, až po pokročilých a ostrieľaných obchodníkov.
Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na podpora@tradecamp.sk. Ďakujeme!
Vyhlásenie: Upozorňujeme, že niektoré odkazy na tomto blogu sú súčasťou affiliate marketingového programu. Čo to pre vás znamená? Ak kliknete na jeden z týchto odkazov a následne nakúpite v príslušnom e-shope, naša webová stránka dostane malú províziu. Cena vášho nákupu by zostala nezmenená bez ohľadu na to, či ste použili partnerský odkaz alebo nie. Spolupracujem len so stránkami ktoré sú dôveryhodné, užitočné a sami využívame ich produkty.
Zdroj:
Fundamental Analysis – https://corporatefinanceinstitute.com/resources/valuation/fundamental-analysis/
Fundamental Analysis: Principles, Types, and How to Use It – https://www.investopedia.com/terms/f/fundamentalanalysis.asp
Fundamental Analysis: A Complete Guide – https://www.winvesta.in/blog/fundamental-analysis-a-complete-guide/
Odporúčané články
Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance
Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance
Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance
Upozornenie: Všetky informácie poskytované na tomto portáli, videách a materiáloch TradeCamp sú určené výhradne na študijné účely. Neposkytujeme finančné poradenstvo. Neposkytujeme investičné poradenstvo. Informácie na tomto webe predstavujú subjektívne názory autorov, ktorí tu publikujú. Nie sme registrovaným investičným poradcom, brokerom alebo reprezentantom žiadného regulačného orgánu. Neponúkame žiadne analýzy alebo odporúčania týkajúce sa nákupu investičných inštrumentov alebo možností obchodovať na finančných trhoch krátkodobo či dlhodobo. Ak sú na tomto webe, v kurzoch, v učebných materiáloch, v dokumentoch na stiahnutie, v prezentáciách, vo videách, vo webinároch či v online kurzoch spomínajú konkrétne finančné nástroje, obchodnej stratégie, podkladové aktíva či deriváty, je to vždy a iba za účelom štúdia obchodovania na burze. Obchodovanie s CFD a opciami nemusí byť vhodné pre všetkých investorov, pretože predstavuje vysoko špekulatívnu a rizikovú investíciu. CFD a opcie ako pákové finančné nástroje môžu mať za následok stratu presahujúcu počiatočný vklad. Pred začatím obchodovania Vám dôrazne odporúčame zoznámiť sa so všetkými potenciálnymi rizikami súvisiacimi s obchodovaním CFD a opcií, rovnako ako s pravidlami obchodovania týchto finančných nástrojov. Minulé výsledky nie sú zárukou dosiahnutia rovnakých výsledkov v budúcnosti. Rozhodnutie obchodovať s finančnými derivátmi je zodpovednosťou každého jednotlivca a jedine on sám nesie za svoje rozhodnutia plnú zodpovednosť. Všetky diela na tomto webe, ako sú ebooky, online kurzy, videá, fotografie, články a všetky vytvorené obsahy podliehajú autorským právam. © 2020 Všetky práva vyhradené