Čo to je Spread

Čo je to Spread
Aktualizované Jún 12, 2023

Termín „spread“ vo financiách označuje rozdiel medzi dvoma cenami, sadzbami a výnosmi. V jednom z najbežnejších významov sa spread vzťahuje na nákupnú a predajnú cenu podkladového aktíva napr. nejakej Akcie. 

Možno to znie zložito, ale nie je to tak. Poďme sa spoločne pozrieť na problematiku spreadu viac do hĺbky.

Obsah

Čo je spread

Spread je jednoducho rozdiel medzi cenou, ktorú je niekto ochotný zaplatiť za cenný papier či iný inštrument (nákupná cena), a cenou, za ktorú je niekto iný ochotný ho predať (predajná cena).

Inými slovami, spready predstavujú náklady na obchodovanie.

Čím sú trhy likvidnejšie, čo znamená, že na nich je viac ľudí, ktorí kupujú a predávajú za vyrovnané ceny, spread bude menší, pretože kupujúci majú menšiu potrebu vyjednávať s predávajúcimi o znížení cien alebo naopak.

Spread je hlavným nákladom, s ktorým sa stretnete pri obchodovaní. Takže nižší spread sa rovná menším nákladom na obchodovanie a naopak.

Spread tiež považujte za určitý veľmi malý pohyb na trhu, ktorý môže viesť k tomu, že zarobíte alebo stratíte peniaze. Toto trápi najmä obchodníkov, ktorý obchodujú rýchle a krátke pohyby.

Pre každého obchodníka je rozhodujúca suma, za ktorú nakupuje alebo predáva aktíva. Dôvodom je, že keď niečo kupujete, robíte tak za dopytovú cenu. Keď sa ho však chcete zbaviť, musíte sa namiesto toho uspokojiť s cenou ponuky.

Tento rozdiel spôsobuje, že pri vstupe do obchodu ste vždy v malom mínuse.

Ako sa spread určuje

Spread má vždy hodnotu, ktorá sa určuje podľa jednoduchého vzorca. Aby ste však mohli vzorec použiť, potrebujete určité vstupné údaje.

Napríklad ak nakupujem EUR/USD za cenu ASK – 1.05430. V tom istom momente je predajná cena BID – 1.05420. To znamená, že aktuálny spread je o veľkosti 1 pipu. Ak by som sa rozhodol okamžite predať nakúpený inštrument moja strata by bola 1 pip. Vzorec na výpočet by bol teda:

1.05430 – 1.05420 = 1 pip

V prepočte na peniaze by to záviselo od toho akú veľkú pozíciu by som otvoril.

Typy spreadov

Spread, respektíve jeho veľkosť, je dôležitým faktorom pri obchodovaní pre brokera aj obchodníka.

Pre brokera predstavuje spread jeho zisk. Pre obchodníka poskytuje nízky spread priaznivejšie podmienky pre obchodovanie na burze.

Brokeri ponúkajú svojim klientom rôzne typy spreadov. Typ a veľkosť ponúkaného spreadu je dôležitým kritériom pri výbere kvalitného brokera . Pri výbere obchodného účtu sa stretnete s ponukami fixných alebo variabilných spreadov.

Fixný spread

Znamená, že broker sľúbi, že spread bude mať určitú veľkosť bez ohľadu na volatilitu trhu.

Majte na pamäti, že fixný spread je väčší ako variabilný, pretože jeho časť je zisk brokera.

Ďalšou výhodou tohto typu spreadu je aj to, že nemusíte platiť poplatok za vykonanie príkazu.

 

Mohlo by Vás zaujímať: Kto je broker

Variabilný spread

Variabilné spready, nazývané aj trhové spready, sú stanovené poskytovateľmi likvidity, ktorých váš broker používa.

V praxi to znamená, že poskytovatelia likvidity ponúkajú svoje nákupné a predajné ceny a broker vyberá najlepšiu cenu na základe súťaže medzi poskytovateľmi.

V rámci variabilného spreadu sa veľkosť spreadu nezvyšuje.

Príkazy sú okamžite odoslané poskytovateľovi likvidity na vyplnenie; musíte však brokerovi zaplatiť transakčný poplatok, ktorého výška závisí od samotnej brokerskej spoločnosti.

So spreadom treba vždy počítať

Množstvo obchodníkov na spread veľmi neprihliada a berú ho ako nutnosť, ktorú je potrebné zaplatiť. No je dôležité nebrať spread na ľahkú váhu, pretože sú to na jednej strane vaše náklady, ktoré Vám ukrajujú z zisku. Na druhej strane, hlavne ak ste krátkodobý obchodník napríklad scalper alebo intraday trader, spready Vám môžu narobiť veľa nepríjemností ak s nimi nepočítate správne a to najme predčasné vyhodenie z obchodu aktivovaním príkazu stop loss.

Uveďme si príklad:

Ako obchodník nakupujem (obchodník príkaz Buy – počítam s rastom trhu) na cene 1.25140, môj stop loss umiestením na cenu 1.25040 to je 10 pipov. Počítajme so spreadom 1 pip. Ak cena pôjde proti mne a dostane sa na úroveň 1.25050 čo je 1 pip od môjho príkazu stop loss, automaticky sa mi pozícia uzavrie v strate. Dôvod je jednoduchý, rozdiel medzi nákupom a predajom je 1 pip, v prípade že chcem predávať inštrument (pri nákupe – Buy je nšs Stop Loss and Take Profit predaj) riadim sa predajnou cenou.

Záver

Spread je náklad, s ktorým treba počítať pri každom obchode. Čím kratší časoví horizont obchodujete, tým je dôležitejšie si dávať na spread pozor a hlavne s ním počítať pri zadávaní príkazu ako stop loss, tak take profit.

TradeCamp Akadémia

Nezabudni navštíviť našu akadémiu, kde objavíš výučbové materiály pre všetky úrovne obchodníkov – od úplných začiatočníkov, až po pokročilých a ostrieľaných obchodníkov.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na podpora@tradecamp.sk. Ďakujeme!

Vyhlásenie: Upozorňujeme, že niektoré odkazy na tomto blogu sú súčasťou affiliate marketingového programu. Čo to pre vás znamená? Ak kliknete na jeden z týchto odkazov a následne nakúpite v príslušnom e-shope, naša webová stránka dostane malú províziu. Cena vášho nákupu by zostala nezmenená bez ohľadu na to, či ste použili partnerský odkaz alebo nie. Spolupracujem len so stránkami ktoré sú dôveryhodné, užitočné a sami využívame ich produkty.

Zdroj:

Beginner’s Guide to Order Flow Trading – https://www.jumpstarttrading.com/order-flow-trading/

Obsah

Odporúčané články

Sviečkové patterny
Trading
Andrej Novák

Sviečkové patterny

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Supporty a rezistencie
Trading
Andrej Novák

Supporty a Rezistencie

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Čo je to GAP
Trading
Andrej Novák

Čo je to GAP

Aktualizované Jún 12, 2023 Webinár The Systematic Trader ZDARMA Odhaľ Jednoduchý Spôsob Obchodovania, Ktorý Ti Zmení Pohľad na Finančné Trhy a Výrazne Zvýši Tvoje Šance

Čítať viac »
Nákupný košík